czwartek, 31 lipca 2014

Kompot z papierówek

Ostatnio, gdy byliśmy u znajomych na ogródkach działkowych mój Ł. pomógł starszemu małżeństwu zanieść ciężkie wiadra do ich samochodu. W ramach podziękowania dostaliśmy małą siatkę papierówek z ich działki. Nie przepadam za jedzeniem papierówek na surowo, ale to nie znaczyło, że nie miałam na nie pomysłu. Od razu wiedziałam co z nich zrobię - pyszny, aromatyczny kompot z papierówek!

Składniki:
- 1,5l wody
- 0,5kg papierówek
- 2-4 łyżki brązowego cukru (w zależności od kwaskowatości jabłek)
- laska wanilii
- pół cytryny
- 10 goździków
- łyżeczka cynamonu

Jabłka obieramy, usuwamy gniazda nasienne, myjemy i kroimy na ćwiartki. Do dużego garnka wlewamy wodę, wrzucamy jabłka, goździki, cynamon, 2 ćwiartki cytryny i nasiona z laski wanilii (zamiast niej można użyć jednego opakowania cukru waniliowego). Stawiamy na gazie na średnim ogniu i doprowadzamy go zagotowania. Gdy jabłka się zagotują, zmniejszamy ogień i jeszcze chwilę podgrzewamy aż jabłka będą całkowicie miękkie. Odstawiamy do ostygnięcia. Gdy kompot będzie chłodny przelewamy go przez sitko do dzbanka i odstawiamy do schłodzenia. W zimie oczywiście kompot najlepiej smakuje na gorąco.

Kompot można też - gdy będzie jeszcze gorący - przelać do słoików (wtedy gotujemy kompot trochę krócej, żeby jabłka się nie rozpadły, będzie można dodać je do słoików), zawekować i odstawić do spiżarni. W zimie wystarczy podgrzać taki kompot i będziemy mieć pyszny, rozgrzewający napój na chłodne wieczory.

Lato w pełni!PrzetworyLetnie Orzeźwienie 2014 Dania na zimno - czyli co jeść w upalne dniJak ugasić pragnienie?

środa, 30 lipca 2014

Pampuchy (pyzy na parze)

Pampuchy, pyzy, parowańce, kluski na parze... Wszystkie te nazwy określają jedno proste i pyszne danie - średniej wielkości puszyste drożdżowe bułeczki przygotowywane na parze i jedzone z sosem owocowym. To jeden z tych grzeszków kulinarnych, na które pozwalam sobie od czasu do czasu gdy najdzie mnie na nie ochota. A czasem mam na nie wręcz wielka ochotę! Chyba nikt nie dziwi się czemu ;)

Składniki:
- 3,5 szklanki mąki pszennej
- 50g drożdży
- szklanka ciepłego mleka
- 2 łyżki cukru
- 2 łyżki oleju
- szczypta soli

Z drożdży, mleka, cukru i 2 łyżek mąki przygotowujemy zaczyn. Przykrywamy i odstawiamy w ciepłe miejsce na 10min. Wyrośnięty zaczyn dodajemy do pozostałej mąki, oleju i soli. Wyrabiamy jednolite, elastyczne ciasto. Odrywamy po kawałku ciasta, formujemy kulkę, delikatnie ją spłaszczamy i układamy na papierze do pieczenia wysmarowanym olejem. Uformowane pampuchy przykrywamy i odstawiamy do wyrośnięcia na godzinę. Wyrośnięte bułeczki wkładamy do naczynia do gotowania na parze i parujemy przez 10min.

Podajemy z ulubionym sosem owocowym. U mnie są to zazwyczaj owoce sezonowe zblendowane z 2 łyżkami jogurtu naturalnego.

wtorek, 22 lipca 2014

Ogórki kiszone

Sezon na świeże owoce i warzywa w pełni i trzeba to wykorzystywać robiąc domowe przetwory i słoiki z sezonowych produktów. Ja, korzystając z tego że ogórki gruntowe są teraz w niskiej cenie (kupiliśmy w Lidlu za 1,99zł/kg) postanowiłam zrobić kilka słoików ogórków kiszonych. Za jakiś czas - jak dokupię słoików - ukiszę na pewno jeszcze kilka kilogramów ogórków i Wam też polecam to zrobić, bo nie ma to jak zimą zjeść takie pyszne, domowe ogórki kiszone :) Zwłaszcza tak prosto ze słoika!

Składniki (8 litrowych słoik):
- 3kg ogórków gruntowych
- pęk kopru włoskiego
- duża laska chrzanu pokrojona w słupki
- główka czosnku
- 5l przegotowanej, ciepłej wody
- 6 czubatych łyżek niejodowanej soli kamiennej
- opcjonalnie: po kilka ziaren pieprzu i pół łyżeczki białej gorczycy na słoik

Ogórki moczymy w wodzie a potem dokładnie oczyszczamy z ewentualnych zabrudzeń. W garnku zagotowujemy wodę z solą i odstawiamy żeby trochę ostygła. Na dno każdego ze słoików wkładamy czosnek (ząbek/półtora), kawałek chrzanu, kopru i ewentualnie wsypujemy pieprz i gorczycę (ja dodaję, ale nie jest konieczne). W słoiki układamy ciasno ogórki (powinny jak najściślej do siebie przylegać) a następnie zalewamy je ciepłą jeszcze zalewą tak, by woda przykryła całe ogórki. Mocno zakręcamy każdy ze słoików, układamy je wieczkiem do dołu na ściereczce i tak zostawiamy do ostudzenia (najlepiej niech postoją tak całą noc). Tak przygotowane ogórki odstawiamy w kuchni na 2-3dni a potem wynosimy je do chłodnego i ciemnego pomieszczenia (najlepiej do piwnicy).

W zależności od wielkości użytych ogórków będą one ukiszone po 1-2 tygodniach. Tak przygotowane ogórki możemy przechowywać w ciemnym i chłodnym miejscu nawet do roku czasu.

Lato w pełni!Przetwory

piątek, 11 lipca 2014

Budyń waniliowy

Składniki (2 duże porcje lub 3 mniejsze):
- 500ml mleka
- łyżka masła
- ziarenka z połowy laski wanilii
- 3 łyżki cukru z prawdziwą wanilią lub 10g cukru waniliowego
- 2 żółtka
- 2 łyżki mąki ziemniaczanej

Zagotowujemy 1,5 szklanki mleka z masłem, cukrem i wanilią. Resztę mleka wlewamy do miseczki, wsypujemy mąkę ziemniaczaną, wbijamy żółtka i całość dokładnie mieszamy, aby nie było grudek (można zmiksować). Do gotującego się mleka dodajemy zawartość miseczki po czym od razu zmniejszamy ogień cały czas mieszając naszą masę budyniową aż zgęstnieje. Podajemy w pucharkach lub małych miseczkach ze świeżymi owocami sezonowymi.

Taki domowy budyń waniliowy świetnie będzie smakował z dodatkiem syropu malinowego, ale o tym pewnie nie muszę nawet pisać, bo kto nie zna tego połączenia, to smak dzieciństwa :)

Lato w pełni!

wtorek, 1 lipca 2014

Bardzo proste ciasto z truskawkami i jagodami

Nie jest to może najszybsze ciasto z owocami (przygotowuje się je szybko, ale w piekarniku potrzebuje ponad godziny), ale bez wątpienia jest ono jednym z najłatwiejszych jakie można sobie wyobrazić. Wychodzi zawsze i każdemu! Jest mięciutkie i pachnące latem a co najważniejsze - na wierzch można układać dowolne owoce (mi najbardziej smakuje w takiej wersji na jaką przepis Wam podam poniżej, ale jeśli chodzi o dodatki to króluje tu całkowita dowolność) i za każdym razem na pewno się uda i zachwyci Waszych gości!

Składniki (tortownica o śr. 22cm):
- 5 średniej wielkości jajek
- 170g cukru
- 240g mąki pszennej
- 125ml oleju rzepakowego
- 1 i ½ łyżeczki proszku do pieczenia
- łyżeczka ekstraktu waniliowego
- 500 g truskawek
- 100g jagód
- cukier puder do posypania ciasta

Owoce dokładnie myjemy (z truskawek usuwamy szypułki przekrawamy na połówki, z jagód usuwamy ogonki i listki). Oddzielamy białka od żółtek. Białka ubijamy na sztywną pianę, dodając pod koniec ubijania powoli cukier (po trochu, nie wsypujemy całego cukru naraz!). Gdy masa będzie błyszcząca dodajemy - ciągle miksując - po jednym żółtku a wlewamy następnie olej i ekstrakt waniliowy. Do masy dodajemy mąkę z proszkiem i delikatnie mieszamy masę drewnianą łyżką.

Blachę (najlepiej z odpinaną obręczą) wykładamy papierem do pieczenia a następnie przekładamy do niej ciasto. Na wierzch wykładamy truskawki wciskając je lekko do masy (tak żeby przynajmniej połowa każdej truskawki była wtopiona w ciasto), na to wysypujemy jagody również delikatnie przyciskając je do masy. Blachę wkładamy do piekarnika nagrzanego do 170ºC i pieczemy ok.60-70min (do suchego patyczka). Po upieczeniu odstawiamy ciasto do ostudzenia a następnie posypujemy cukrem pudrem.

Do ciasta można dodać zamiast świeżych owoce mrożone. Należy jednak dać ich zawsze o ok.100g mniej a przed wysypaniem na ciasto oprószyć je mąką (nie rozmrażamy ich przed dodaniem do ciasta). Ciasto z mrożonymi owocami zazwyczaj piecze się trochę dłużej niż to ze świeżymi i o tym też trzeba pamiętać.

Lato w pełni!Jagodowe lato