poniedziałek, 12 maja 2014

Biszkoptowy omlet z bananem, truskawkami i kakaowym jogurtem

Kiedyś mogłam jeść tylko owsianki na śniadania, inne posiłki mogły dla mnie nie istnieć o poranku. Obecnie moaj śniadaniowe upodobania uległy zmianie i na moich śniadaniowych talerzach pojawiają się najczęściej omlety. Dziś przedstawiam Wam swoją ulubioną wersję - z kakaowym jogurtem, bananem i truskawkami.

Składniki (1 porcja):
omlet
- 2 jajka
- łyżka mąki
- pół łyżki cukru pudru
- szczypta soli
kakaowy jogurt
- 4 łyżki jogurtu naturalnego
- łyżeczka kakao
dodatki
- pół banana
- kilka truskawek

Żółtka oddzielamy od białek i ucieramy je z cukrem na puszystą masę. Białka ubijamy ze szczyptą soli na pianę po czym dodajemy do nich ubite wczesniej żółtka i mąkę, delikatnie mieszamy drewnianą łyżką. Puszystą masę przelewamy na nagrzaną patelnię (ja smażę na połowie łyżeczki oleju kokosowego, ale omlety na maśle są równie pyszne)i na średnim gazie smażymy do zezłocenia się spodniej warstwy. Omlet przekładamy na drugą stronę i ponownie smażymy do zezłocenia. Wyłączamy gaz i zostawiamy omlet na chwilę na patelni (dzięki powolnemu spadkowi temperatury omlet nam nie opadnie i pozostanie puszysty). Jogurt mieszamy z kakao. Banany kroimi w plasterki z truskawki napołówki lub ćwiartki. Omlet przekładamy delikatnie z patelni na talerz, polewamy jogurtem i dekorujemy świeżymi owocami.

Dania dla urodyJadłospis dla Mam

poniedziałek, 5 maja 2014

Mleko kokosowe - to nie takie trudne

Osoby odczuwajaće dyskomfort po spożyciu mleka krowiego często sięgają po mleka roślinne – sojowe, ryżowe lub kokosowe. Niestety ich cena wciąż nie jest na tyle przystępna, abyśmy mogli korzystać z nich codziennie. Z resztą skład kupnego mleka roślinnego też nie rzadko pozostawia wiele do życzenia. A gdyby tak samemu robić sobie w domu takie mleko? Mielibyśmy przynajmniej pewność, że nie ma w nim konserwantów ani niepotrzebnej chemii... Dziś mam dla Was banalnie prosty przepis na mleko kokosowe.

Składniki (na pół litra mleka):
- 200 gr wiórków kokosowych
- 600 ml wody

Wiórki zalewamy gorącą wodą i odstawiamy na całą noc. Rano przecedzamy wiórki przez gazę a mleko przelewamy do szklanej, zamykanej butelki i nasze domowe mleko kokosowe gotowe.

Ważne, aby wiórki były świeże (najlepiej z nieotwartej dotąd paczki), są wtedy wilgotne i aromatyczne, dzięki czemu nasze mleko również takie będzie.

Domowy WyróbJadłospis dla Mam

sobota, 3 maja 2014

Drożdżowy wieniec z makiem

Ciasto drożdżowe najbardziej smakuje mi w połączeniu z wilgotną masą makową, która świetnie komponuje się z drożdżowym ciastem - czy to w formie tradycyjnego ciasta czy mniejszych drożdżówek. Dziś mam dla Was przepis na drożdżowy wieniec z makiem, który podbił serca mojej rodziny na dzisiejszym obiedzie u Dziadków :) I to nie tylko smakiem, ale też dość niecodzienną formą tworzącą na wierzchu ciasta gwiazdę.

Składniki (1 duży wieniec):
- 500g mąki pszennej
- 1 jajko + żółtko (białko przyda się do posmarowania ciasta przed wstawieniem do piekarnika)
- 3/4 szkl cukru pudru
- 250ml ciepłego mleka
- 100g roztopionego i ostudzonego masła
- 35g świeżych drożdży
- szczypta soli
- 5 czubatych łyżek masy makowej

Drożdże, łyżkę cukru i łyżkę mąki mieszamy z połową mleka i odstawiamy na 10min, żeby drożdże zaczęły pracować. Jajko i żółtko ubijamy z resztą cukru, dodajemy (ciągle miksując) mleko, masło i zaczyn drożdżowy. Zmieniamy końcówki miksera na końcówki do ugniatania ciasta po czym wsypujemy do miski mąkę i szczyptę soli. Wyrabiamy gładkie, elastyczne ciasto (można je wyrobić oczywiście ręcznie jeśli ktoś nie ma odpowiednich końcówek). Ciasto przykrywamy ściereczką po czym odstawiamy na 2 godz. w ciepłe miejsce, aby wyrosło (powinno przynajmniej podwoić swoją objętość).

Gdy ciasto wyrośnie - dzielimy je na 2 części i rozwałkowujemy je na grubości 4-5mm. Na pierwszą warstwę nakładamy mak i rozsmarowujemy go po cieście (zostawiamy wolny 1cm od brzegów, żeby potem zlepić 2 blaty ciasta). Przykrywamy drugim płatem ciasta po czym dokładnie sklejamy ze sobą brzegi. Ciasto przekładamy na blachę wyłożoną papierem. Na środku ciasta odciskamy delikatnie szklanką o wąskim otworze lub dużym kieliszkiem okrąg, od którego brzegów rozcinamy ciasto na 10 części (patrz zdjęcie poniżej).

Każdy powstały trójąt obracamy 2 razy wokół własnej osi wg schematu: pierwszy trójkąt obracamy w lewo, drugi w prawo, trzeci w lewo itd. Brzegi ciasta delikatnie ze sobą sklejamy. Przykrywamy ściereczką i odstawiamy na pół godz. w ciepłe miejsce. Po upływie tego czasu ciasto smarujemy po wierzchu roztrzepanym białkiem i wstawiamy do piekarnika nagrzanego do 180ºC na 30min. Po upieczeniu odstawiamy do ostudzenia.

Przed podaniem można pokryć cienką warstwą lukru.

piątek, 2 maja 2014

Kisiel marchewkowo-jabłkowy

W planach był kisiel jabłkowy, który już wiele razy robiłam (ten kupny nawet do pięt nie dorasta domowemu!) jednak w oko wpadła mi samotnie leżąca wśród warzyw marchew. Postanowiłam również ją zetrzeć i spontanicznie dodać do przygotowywanego właśnie kisielu. Efekt był naprawdę smakowity :)

Składniki (2 duże porcje):
- 2 szklanki zimnej wody
- 1 duże jabłko
- 1 średniej wielkości marchewka
- 2 łyżki brązowego cukru (można użyć białego)
- 2 łyżki mąki ziemniaczanej
- 1/2 łyżeczki cukru waniliowego
- 1/2 łyżeczki cynamonu - sok z cytryny (do skropienia)

Jabłko i marchew obieramy i ścieramy na tarce na drobnych oczkach, skrapiamy cytryną. W garnuszku zagotowujemy 1,5 szklanki wody z cukrem zagotować 1,5 szklanki wody dodając cukier, cukier waniliowy, cynamon, starte jabłko i marchew. Pół szklanki zimnej wody mieszamy z mąką ziemniaczaną i wlawamy do garnuszka,gdy woda zacznie się gotować. Energicznie mieszamy aż kisiel zgęstnieje i nie będzie drudek. Przelewamy do miseczek lub pucharków. Podaję posypany drobno pokorojonym jabłkiem.

Dania dla urody Jadłospis dla Mam Domowy Wyrób